Rupa na Äarapi ili kako povijest otkriva svoje prste (22.-26.6.2021.)
Na rezidencijalni boravak u Liku na kojeg me pozvala Branka CvjetiÄanin, autorica koncepta ‘Beyond the Endless Border’, uputila sam se s idejom koja mi se Äinila dovoljno apsurdna da bi bila stvarna i moguća - u selu Å alamunić smjeÅ¡tenom na rubu Krbavskog polja potražiti svoje pretke Salamone, prisjećajući se izjave svog oca da je naÅ¡e porijeklo vlaÅ¡ko koju je znao ponavljati kao neku poÅ¡alicu u odgovor na pitanje jesmo li Židovi i otkud smo dospjeli ovdje gdje jesmo, na istarskom dijalektu “Mi smo vlaÅ¡ke raciâ€. Nije mi bilo jasno kako to misli, ali sam u sebi gradila nevjericu da su njegovi pradjedovi doÅ¡li iz daleke Rumunjske premda je djed govorio istrorumunjski, ili “ćiribirski†kako ga stanovnici Istre lokalno nazivaju.
Tek nedavno, naiÅ¡avÅ¡i na tekst o migracijama na podruÄju Gorskog Kotara autora Mirka Markovića doznala sam za starobalkansko stanovniÅ¡tvo koje se romaniziralo i asimilirao sa slavenskim i koje je prema nekim znanstvenicima prisutan na naÅ¡im prostorima kao metaetnicitet (usp. Zef Mirdita). Saznanje da je rijeÄ o potisnutom etnicitetu me tim viÅ¡e motivirala da put u Liku oslonim na izgubljene tragove, ili bar podržim pretpostavke koje se, barem laicima, Äine nedokazivima, no u Å alamuniću ni traga ni glasa precima, Å¡to mi je potvrdio jedan od troje stanovnika koji se tu vratio nakon trideset godina života u okolici Rijeke. Zna za neke Salamone koji uzgajaju krave, ali nisu odavdje, Å¡to je potvrdilo i seosko groblje gdje nema niti jednog.
Podaci koje se pronalaze u znanstvenim radovima i istraživanjima povjesniÄara, etnologa daju Ävrste osnove da o liÄko-krbavskim krajevima razmiÅ¡ljamo kao prostoru intenzivne i raznolike migracijske povijesti poÄevÅ¡i od predrimskog doba i Japoda, preko rimskog imperija, pa sve do perioda turske dominacije te austrougarske vladavine. Intenzivno naseljavanje ovih prostora daje naslutiti da je novodobna dualnost utemeljenu na vjeroispovijesti konstrukt koji briÅ¡e demografsku slojevitost i prikazuje ovo podruÄje monolitnim Å¡to prema povijesnim izvorima nikad nije bio. U prilog tome govore dokumenti kao Å¡to je popis stanovniÅ¡tva iz 1712. koji svjedoÄi da su na ovom prostoru većinsko stanovniÅ¡tvo Vlasi koji danas niti u puÄkom nasljeÄ‘u ne postoje, a postali su tema znanstvenih istraživanja, dakle postali su privilegija specijalistiÄkog znanja odnosno nepoznati viÅ¡ak u općoj kulturi. (https://www.pilar.hr/wp-content/images/stories/dokumenti/lika/lika_1_mail_r_325.pdf).
Putujemo Å¡irom otvorenih oÄiju onog koji prvi put vidi, zajedno s Goranom koji svo vrijeme brine o podacima iz literature. ÄŒeÅ¡ljamo prostor kojim dominiraju pokoÅ¡ena polja i hladna izvorska voda, a proÅ¡lost tu i tamo proviri kroz neku ‘rupu na Äarapi’, gotovo nevidljivo pokazuje svoje prste na neoÄekivanim mjestima. Slijedimo nekoliko slijepih karata rasporeÄ‘enih na pet dana koje služe kao podsjetnik, tu i tamo krenemo stranputicom.
Iz Korenice se preko PljeÅ¡ivice (na 1100 m nmv) spuÅ¡tamo u Donji Lapac i nastavljamo do rijeke Une i granice s Bosnom gdje se naizmjence penjemo i spuÅ¡tamo do Å trbaÄkog buka gdje nas zatjeÄe joÅ¡ jedna pokidana veza, sruÅ¡eni most za pjeÅ¡ake koji je spajao Hrvatsku i Bosnu. S one strane Une povremeno hvatam poglede na ovu stranu, ne pada mi napamet mahati rukom u znak pozdrava kao Å¡to turisti obiÄavaju kad se susretnu na osami ili na nekom posebnom mjestu,…
gledamo se kao stranci u nijemom filmu, Å¡um rijeke koja juri nizvodno ostavlja nas u samodovoljnosti promatranja. Upoznajemo tek dva ribolovca koje zapitkujemo o svemu Å¡to nas zanima iz recentne lokalne povijesti, a da susret zavrÅ¡imo neÄim Å¡to svima priÄinjava radost, pitamo za preporuku restorana gdje se nude divlje pastrve: “TeÅ¡ko ćete naletit na divlje, ali svježih ima u Doljanima, 10 km iz Donjeg Lapca prema Kninuâ€.
Uz Unu se proteže željezniÄka pruga Split-Zagreb-Beograd iskljuÄena iz prometne mreže već tri desetljeća. Nekoć je njome vikendom dolazila obitelj iz Splita na svoju djedovinu u obližnje selo Gornji Å trbci gdje smo zatekli majku i kćer koja nam se obratila sa simpatijama prema rijetko viÄ‘enom gostu.
Vozeći preko prijevoja Plješivice susrećemo policijske patrole koje nas u oba smjera legitimiraju.